Vegáni, nebojte sa darovať krv!

Pred dvomi týždňami som po štrnásty krát daroval krv. Hemoglobínu mi namerali tuším 152 g/l (minimum je 140 a 180 je už veľa). Mám radosť, že môžem pomáhať. Jednak pacientom, ktorý tú krv potrebujú, ale aj ostatným ľuďom pochopiť, že mäso nie je jediný zdroj železa a ďalšej výživy.

Neboj sa odmietnutia. Ak sa ti po niekoľkých darovaniach stane, že ti namerajú málo hemoglobínu, pravdepodobne dostaneš otázku, či si neprestala jesť mäso. Odpovedz, že mäso neješ už X rokov a že si pravdepodobne jedla málo strukovín spolu s čerstvou zeleninou či ovocím bohatým na vitamín C. Naviac, stáva sa to aj mäsožravcom. Máš niekoľko možností: vziať si ponúkané tabletky so železom, sústrediť sa na jedenie potravy bohatej na železo (hlavne strukoviny) spolu s potravou bohatou na vitamín C (rajčatá, kapusta, jablká a iné, hlavne čerstvé ovocie a zelenina), alebo jesť ďalej normálne ale dať si s darovaním krvi načas pokoj.

Nie je nutné aby si daroval každých 10 týždňov, či darovala každých 12 týždňov. Nie sme mašiny na krv. Choď darovať, keď sa cítiš dobre, keď vieš, že máš za sebou mesiace dobrého jedla.

Niektorí ľudia majú ale s nedostatkom železa problémy dlhodobo napriek tomu, že sa snažia jesť potraviny bohaté na železo. Často aj mäsožravci, nie len vegáni, či vegetariáni. Nie som odborník, neviem čím to je (ale rád sa to dozviem, napíš mi, ak vieš!). Taktiež ťa nevezmú ak máš pod 50 kg, alebo ak darovanie krvi zle znášaš. Nič si z toho nerob. Každý sme iní a jak som už spomenul, nie sme mašiny na krv.

Moje telo so vstrebávaním železa našťastie nemá problém. Odmietnutý pre jeho nedostatok som bol doteraz iba raz, myslím že pred dvanástym darovaním. Vážim si to a budem v darovaní pokračovať. O železe v rastlinnej potrave napíšem ešte podrobnejší článok. Ako vždy, doporučujem potom prečítať aj mäsožravcom, pretože aj v ich prípade by mala väčšina železa pochádzať práve z rastlinnej potravy.